2011 Yamaha XJ6 ABS gallery
2011 Yamaha XJ6 ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 78 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-lock brakes |
| Rear brakes: | Single disc. Anti-lock brakes |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.30 litres (4.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Shineray XY250 5
- 2011 Shineray XY250 5A
- 2011 Shineray XY250GY-2
- 2011 Sommer Diesel 462
- 2011 Sukida SK-125-6 Patriot
- 2011 Suzuki B-King
- 2011 Suzuki B-King ABS
- 2011 Suzuki Bandit 1250S
- 2011 Suzuki Bandit 1250S ABS
- 2011 Suzuki Boulevard 400
- 2011 Suzuki Boulevard C109R
- 2011 Suzuki Boulevard C109RT
- 2011 Suzuki Boulevard C50
- 2011 Suzuki Boulevard C50 Special Edition
- 2011 Suzuki Boulevard C50T
- 2011 Suzuki Boulevard C90
- 2011 Suzuki Boulevard C90T
- 2011 Suzuki Boulevard M109R
- 2011 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2011 Suzuki Boulevard M109R2

