2011 Kymco Agility City 125 gallery
2011 Kymco Agility City 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 9,39 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHXSE3 CVO Street Glide
-
Harley-Davidson FLSTSE3 CVO Softail Convertible
-
Harley-Davidson FLSTFB Softail Fat Boy Lo
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda VT400S
- 2011 Honda VT600C Shadow
- 2011 Honda VT750C2 Shadow
- 2011 Honda VT750C2B
- 2011 Honda VT750S
- 2011 Honda VTR B-Style
- 2011 Honda VTR250
- 2011 Honda VTX1300C
- 2011 Honda VTX1300R
- 2011 Honda VTX1300T
- 2011 Honda VTX1800F
- 2011 Honda VTX1800N
- 2011 Honda VTX1800T
- 2011 Honda XL1000V Varadero
- 2011 Honda XL700V Transalp
- 2011 Honda XR230
- 2011 Honda XR230 Motard
- 2011 Honda XR650L
- 2011 Honda Zoomer
- 2011 Horex VR6 Roadster

