2011 BMW G450X gallery
2011 BMW G450X
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.50 ccm (27.43 cubic inches) | Power: | 40,23 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 59.6 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.0 kg (244.7 pounds) |
| Seat height: | 955 mm (37.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Honda XL700V Transalp
- 2011 Honda XR230
- 2011 Honda XR230 Motard
- 2011 Honda XR650L
- 2011 Honda Zoomer
- 2011 Horex VR6 Roadster
- 2011 Husaberg FE 390
- 2011 Husaberg FE 450
- 2011 Husaberg FE 570
- 2011 Husaberg FS 570
- 2011 Husaberg FX 450
- 2011 Husaberg TE 250
- 2011 Husaberg TE 300
- 2011 Husqvarna CR 125
- 2011 Husqvarna CR 50
- 2011 Husqvarna SM 125 S
- 2011 Husqvarna SM 50
- 2011 Husqvarna SMR 449
- 2011 Husqvarna SMR 511
- 2011 Husqvarna SMR 630

