2009 Kymco Xciting 500 Ri gallery
2009 Kymco Xciting 500 Ri
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 498.50 ccm (30.42 cubic inches) | Power: | 28,2 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-14 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.80 litres (3.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Keeway Superlight 125
- 2009 Keeway Superlight 150
- 2009 Keeway TX125 Enduro
- 2009 Keeway TX125 Supermoto
- 2009 Keeway TX50 Enduro
- 2009 Keeway TX50 Supermoto
- 2009 Kreidler Enduro 125 DD
- 2009 Kreidler Insignio 125 DD
- 2009 Kreidler Insignio 250 DD
- 2009 Kreidler Martinique
- 2009 Kreidler RMC-E 125 Hiker
- 2009 Kreidler RMC-E 50 Hiker
- 2009 Kreidler RMC-G 125 El Ninjo
- 2009 Kreidler RMC-G 50 El Ninjo
- 2009 Kreidler RMC-H 125 DD Galactica
- 2009 Kreidler RMC-H 50 DD Galactica
- 2009 Kreidler Street 125
- 2009 Kreidler Supermoto125 DD
- 2009 KTM 1190 RC8
- 2009 KTM 1190 RC8 Carbon

