2009 MotoCzysz C1 990 gallery
2009 MotoCzysz C1 990
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 990.00 ccm (60.41 cubic inches) | Power: | 220 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 82.0 x 46.9 mm (3.2 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 158.0 kg (348.3 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Brembo Monoblock radial mount calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo Monoblock radial mount calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver/black/red |
News
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Ecosse Spirit ES1
- 2009 Ecosse The Heretic
- 2009 Enfield Bullet 350
- 2009 Enfield Bullet Electra 5S
- 2009 Enfield Bullet Machimo 500
- 2009 Enfield Bullet Machismo
- 2009 Enfield Thunderbird TwinSpark
- 2009 Fantic Caballero 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Motard 125 Air
- 2009 Fantic Caballero Motard 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Motard 200
- 2009 Fantic Caballero Motard 50
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 125 Air
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 200
- 2009 Fantic Caballero Regolarita 50
- 2009 Fantic Caballero Regolarita Competizione 125 H2O
- 2009 Fantic Caballero Regolarita Competizione 50
- 2009 Flyrite Choppers Bobber
- 2009 Flyrite Choppers High Noon
- 2009 Flyrite Choppers Outlaws Ruin
