2009 Kawasaki Versys gallery
2009 Kawasaki Versys
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 60.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 206.0 kg (454.1 pounds) |
| Seat height: | 841 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Plasma Blue, Candy Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Boom Trikes Fighter X11
- 2009 Boom Trikes Fighter X12
- 2009 Boom Trikes Fun 500 Automatic
- 2009 Boom Trikes Muscle Family
- 2009 Boom Trikes Muscle Low Rider
- 2009 Boom Trikes V2 Automatic
- 2009 Borile B500CR
- 2009 Borile B500MT
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS2
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2009 Boss Hoss BHC-9 LS2 Trike
- 2009 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
- 2009 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2009 Bourget Cobra
- 2009 Bourget Drifter
- 2009 Bourget Fat Daddy Chopper
- 2009 Brudeli 654L

