2009 MBK Booster 12 inch Naked gallery
2009 MBK Booster 12 inch Naked
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.20 ccm (3.00 cubic inches) | Power: | 3,21 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 75.0 kg (165.3 pounds) |
| Seat height: | 768 mm (30.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,172 mm (46.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.30 litres (1.40 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Can-Am Spyder Roadster SM5
- 2009 CCM 404 DS Trail
- 2009 CCM 450 DS
- 2009 CCM 450 DS Supermoto
- 2009 CCM C-XR125-E
- 2009 CCM C-XR125-M
- 2009 CCM C-XR125-S
- 2009 CCM C-XR230-E
- 2009 CCM C-XR230-S
- 2009 CCM CR-40
- 2009 CCM FT35s
- 2009 CCM FT710
- 2009 CCM R35
- 2009 CCM R45
- 2009 CCM RL125
- 2009 CCM SM125
- 2009 CCM SR40
- 2009 CCM TL125
- 2009 CCM X-TR250
- 2009 CF Moto 150 Charm AutoMatic

