2009 Moto Guzzi Stelvio 1200 4V gallery
2009 Moto Guzzi Stelvio 1200 4V
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1151.00 ccm (70.23 cubic inches) | Power: | 108,35 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 81.2 mm (3.7 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 214.0 kg (471.8 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,535 mm (60.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-R19 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-R17 |
| Front brakes: | Double disc. Stainless steel wave discs, radial calipers with 4 opposed pistons. |
| Rear brakes: | Single disc. Single fixed stainless steel disc, floating caliper with 2 parallel pistons. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, red/silver |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Ducati Monster 696
- 2009 Ducati Multistrada 1100
- 2009 Ducati Multistrada 1100S
- 2009 Ducati SportClassic GT 1000
- 2009 Ducati SportClassic GT1000 Touring
- 2009 Ducati SportClassic Sport 1000 S
- 2009 Ducati Streetfighter
- 2009 Ducati Streetfighter S
- 2009 Ducati Superbike 1098R
- 2009 Ducati Superbike 1098R Bayliss LE
- 2009 Ducati Superbike 1198
- 2009 Ducati Superbike 1198 S
- 2009 Ducati Superbike 848
- 2009 E-max 110S
- 2009 E-max 120L
- 2009 E-max 140L
- 2009 E-max 190L
- 2009 E-max 90S
- 2009 Ecosse Iconoclast
- 2009 Ecosse Spirit ES1

