2001 Moto Guzzi V10 Centauro GT gallery
2001 Moto Guzzi V10 Centauro GT
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 78.0 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 224.0 kg (493.8 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Honda XR250R
- 2001 Honda XR650R
- 2001 Honda XRV750 Africa Twin
- 2001 Horex Imperator 125
- 2001 Husaberg FE 600 Odin
- 2001 Husaberg FE 650 E Loke
- 2001 Husaberg FS 400 E
- 2001 Husaberg FS 650 E Supermoto
- 2001 Husqvarna Husky Boy Jr
- 2001 Husqvarna Husky Nox
- 2001 Husqvarna LT 610 E
- 2001 Husqvarna SM 125 S
- 2001 Husqvarna SM 570 R
- 2001 Husqvarna SM 610 S
- 2001 Husqvarna TE 400
- 2001 Husqvarna TE 610 E
- 2001 Husqvarna WR 125
- 2001 Husqvarna WRE 125
- 2001 Hyosung Aquila 125
- 2001 Hyosung Classic

