2001 Suzuki GSX 600 F Katana gallery
2001 Suzuki GSX 600 F Katana
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 78 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.6 x 48.7 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide Sport
- 2001 Harley-Davidson Dyna Super Glide T-Sport
- 2001 Harley-Davidson Dyna Wide Glide
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Classic
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Standard
- 2001 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Classic
- 2001 Harley-Davidson Fat Boy Injection
- 2001 Harley-Davidson Heritage Softail Classic Injection
- 2001 Harley-Davidson Heritage Springer
- 2001 Harley-Davidson Night Train
- 2001 Harley-Davidson Road Glide
- 2001 Harley-Davidson Road King
- 2001 Harley-Davidson Road King Classic
- 2001 Harley-Davidson Softail Deuce Injection
- 2001 Harley-Davidson Softail Springer
- 2001 Harley-Davidson Softail Standard
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200 Custom
- 2001 Harley-Davidson Sportster 1200 Sport

