2001 VOR MX 503 Motocross gallery
2001 VOR MX 503 Motocross
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 503.00 ccm (30.69 cubic inches) | Power: | 56 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 71.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.0 kg (240.3 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Suzuki DR 650 SE
- 2001 Suzuki DR-Z 400 S
- 2001 Suzuki FXR 150
- 2001 Suzuki GS 500 E
- 2001 Suzuki GSF 1200 Bandit
- 2001 Suzuki GSF 1200 Bandit S
- 2001 Suzuki GSF 600 Bandit
- 2001 Suzuki GSF 600 S Bandit
- 2001 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2001 Suzuki GSX 600 F Katana
- 2001 Suzuki GSX 750
- 2001 Suzuki GSX 750 F Katana
- 2001 Suzuki GSX-R 1000
- 2001 Suzuki GSX-R 600
- 2001 Suzuki GSX-R 750
- 2001 Suzuki GZ 125 Marauder
- 2001 Suzuki GZ250 Marauder
- 2001 Suzuki LS 650 P Savage
- 2001 Suzuki SV 650
- 2001 Suzuki SV 650 S

