2001 Suzuki DR-Z 400 S gallery
2001 Suzuki DR-Z 400 S
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | 40 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 132.0 kg (291.0 pounds) |
| Seat height: | 935 mm (36.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Kawasaki ER-5 Twister
- 2001 Kawasaki GPZ500S
- 2001 Kawasaki GTR1000
- 2001 Kawasaki KL250-G5 Super Sherpa
- 2001 Kawasaki KLE500
- 2001 Kawasaki KLR250
- 2001 Kawasaki KLR650
- 2001 Kawasaki KMX125
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Tourrer Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Drifter
- 2001 Kawasaki VN800 Classic
- 2001 Kawasaki VN800 Drifter
- 2001 Kawasaki VN800 Vulcan
- 2001 Kawasaki Voyager XII
- 2001 Kawasaki W650
- 2001 Kawasaki ZR-7
- 2001 Kawasaki ZR-7S
- 2001 Kawasaki ZRX1200
- 2001 Kawasaki ZRX1200R

