2001 Suzuki GS 500 E gallery
2001 Suzuki GS 500 E
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 487.00 ccm (29.72 cubic inches) | Power: | 34 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 56.6 mm (2.9 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 173.0 kg (381.4 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
-
Xispa 25 reflecting a modern pitbike trend
2015-03-28 01:10:10
Pitbikes are considered to be a new trend in the modern production of motorcycles. These small-sized vehicles were specially designed for children as a way to teach them how to manage a real vehicle. But don't be afraid!...
Read more...
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Honda CB500
- 2001 Honda CB500S
- 2001 Honda CB600F Hornet
- 2001 Honda CB600S Hornet
- 2001 Honda CB750 Seven Fifty
- 2001 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2001 Honda CBR600F
- 2001 Honda CBR600F Sport
- 2001 Honda CBR900RR Fireblade
- 2001 Honda F6C Valkyrie
- 2001 Honda GL1800 Gold Wing
- 2001 Honda Jazz 250
- 2001 Honda NSR125R
- 2001 Honda NT650V Deauville
- 2001 Honda NX650 Dominator
- 2001 Honda Reflex NSS250
- 2001 Honda Silver Wing 600
- 2001 Honda ST1100 Pan-European
- 2001 Honda Varadero 125
- 2001 Honda VF750C Shadow

