2001 Suzuki GSF 1200 Bandit S gallery
2001 Suzuki GSF 1200 Bandit S
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | 98 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Triumph Trophy 1200
- 2001 Triumph Trophy 900
- 2001 Triumph TT 600
- 2001 Ural Classic
- 2001 Ural Solo
- 2001 Ural Tourist
- 2001 Vertemati S 501 Supermoto
- 2001 VOR 503 Supermoto SM
- 2001 VOR MX 503 Enduro EN
- 2001 VOR MX 503 Motocross
- 2001 Voxan Caf Racer
- 2001 Voxan Cafe Racer
- 2001 Voxan Roadster
- 2001 Yamaha DT 125 R
- 2001 Yamaha FJR 1300
- 2001 Yamaha FZS 1000 Fazer
- 2001 Yamaha FZS 600 Fazer
- 2001 Yamaha FZS 600 S Fazer
- 2001 Yamaha SR 125
- 2001 Yamaha TDM 850

