2001 Kawasaki VN800 Classic gallery
2001 Kawasaki VN800 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | 55 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 66.2 mm (3.5 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 235.0 kg (518.1 pounds) |
| Seat height: | 725 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-H16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/90-H16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those...
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Suzuki DR 125 SE
- 2001 Suzuki DR 650 SE
- 2001 Suzuki DR-Z 400 S
- 2001 Suzuki FXR 150
- 2001 Suzuki GS 500 E
- 2001 Suzuki GSF 1200 Bandit
- 2001 Suzuki GSF 1200 Bandit S
- 2001 Suzuki GSF 600 Bandit
- 2001 Suzuki GSF 600 S Bandit
- 2001 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2001 Suzuki GSX 600 F Katana
- 2001 Suzuki GSX 750
- 2001 Suzuki GSX 750 F Katana
- 2001 Suzuki GSX-R 1000
- 2001 Suzuki GSX-R 600
- 2001 Suzuki GSX-R 750
- 2001 Suzuki GZ 125 Marauder
- 2001 Suzuki GZ250 Marauder
- 2001 Suzuki LS 650 P Savage
- 2001 Suzuki SV 650

