2001 Suzuki FXR 150 gallery
2001 Suzuki FXR 150
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 147.00 ccm (8.97 cubic inches) | Power: | 20,11 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.0 x 48.8 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,325 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | blue |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
-
Vuka RM 125, a new leader of South African market
2015-03-31 11:55:27
Vuka Scuta, a South African company, started its work in 2006. Now Vuka is engaged in the manufacture and sale of scooters.
On the wave of a huge increase in the popularity of these vehicles in the...
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Buell X1 Lightning
- 2001 Cagiva Canyon 500
- 2001 Cagiva Mito 125
- 2001 Cagiva Navigator
- 2001 Cagiva Planet 125
- 2001 Cagiva Raptor 650
- 2001 Cagiva V-Raptor 1000
- 2001 Cagiva V-Raptor 650
- 2001 CCM 604 Roadster
- 2001 CCM 604 Supermoto
- 2001 CCM 604 Trail
- 2001 CZ 125
- 2001 Daelim VL 125 Classic
- 2001 Daelim VL 125 Daystar
- 2001 Daelim VS 125 Evolution
- 2001 Daelim VT 125 Evolution
- 2001 Dnepr Dnepr
- 2001 Ducati 748
- 2001 Ducati 748 R
- 2001 Ducati 748 S

