2001 Kawasaki ZX-6R Ninja gallery
2001 Kawasaki ZX-6R Ninja
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | 111 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 66.0 x 43.8 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 172.0 kg (379.2 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2001 MV Agusta F4 S
- 2001 MV Agusta F4 S 1+1
- 2001 MV Agusta F4 Senna
- 2001 MV Agusta F4 SPR
- 2001 MZ Baghira Black Panther
- 2001 MZ Baghira Forest
- 2001 MZ Baghira Street Moto
- 2001 MZ Mastiff
- 2001 MZ RT 125
- 2001 MZ Skorpion Tour
- 2001 MZ Skorpion Traveller
- 2001 MZ SM 125
- 2001 MZ SX 125
- 2001 Norton C 652 Combat
- 2001 Piaggio X9 500
- 2001 Sachs Roadster 125 V2
- 2001 Sachs Roadster 650
- 2001 Sachs Roadster 800
- 2001 Sachs XTC 125

