2014 Honda CB110 gallery
2014 Honda CB110
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 109.10 ccm (6.66 cubic inches) | Power: | 8.60 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 50.0 x 55.6 mm (2.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 100.0 kg (220.5 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,257 mm (49.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-17 |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, blue red, silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Honda CB500X ABS
- 2014 Honda CB650F
- 2014 Honda CBF Stunner
- 2014 Honda CBF125
- 2014 Honda CBR1000RR
- 2014 Honda CBR125R
- 2014 Honda CBR250R
- 2014 Honda CBR250R ABS
- 2014 Honda CBR300R
- 2014 Honda CBR500R
- 2014 Honda CBR500R ABS
- 2014 Honda CBR600RR
- 2014 Honda CBR600RR ABS
- 2014 Honda CBR650F
- 2014 Honda CBR650F ABS
- 2014 Honda CRF110F
- 2014 Honda CRF125F
- 2014 Honda CRF150R
- 2014 Honda CRF250L
- 2014 Honda CRF250M

