2009 Harley-Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob gallery
2009 Harley-Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1800.00 ccm (109.84 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 111.3 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 318.0 kg (701.1 pounds) |
| Seat height: | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,617 mm (63.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-B16 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Sunrise Yellow Pearl with Platinum Quartz, Black Diamond with Fire Quartz, Denim Granite with Electric Blue Fade |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kreidler Martinique
- 2009 Kreidler RMC-E 125 Hiker
- 2009 Kreidler RMC-E 50 Hiker
- 2009 Kreidler RMC-G 125 El Ninjo
- 2009 Kreidler RMC-G 50 El Ninjo
- 2009 Kreidler RMC-H 125 DD Galactica
- 2009 Kreidler RMC-H 50 DD Galactica
- 2009 Kreidler Street 125
- 2009 Kreidler Supermoto125 DD
- 2009 KTM 1190 RC8
- 2009 KTM 1190 RC8 Carbon
- 2009 KTM 1190 RC8 R
- 2009 KTM 125 EXC
- 2009 KTM 125 EXC Six Days
- 2009 KTM 125 SX
- 2009 KTM 150 SX
- 2009 KTM 200 EXC
- 2009 KTM 250 EXC
- 2009 KTM 250 EXC-F
- 2009 KTM 250 EXC-F Six Days

