2002 Suzuki GSF 1200 S Bandit gallery
2002 Suzuki GSF 1200 S Bandit
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1157.00 ccm (70.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Husqvarna TC 450
- 2002 Husqvarna TC 570
- 2002 Husqvarna TE 250
- 2002 Husqvarna TE 400
- 2002 Husqvarna TE 570
- 2002 Husqvarna TE 610 E
- 2002 Husqvarna WR 125
- 2002 Husqvarna WR 250
- 2002 Husqvarna WR 360
- 2002 Husqvarna WR 50
- 2002 Husqvarna WRE 125
- 2002 Kawasaki EN500
- 2002 Kawasaki ER-5
- 2002 Kawasaki GPZ500S
- 2002 Kawasaki KL250-G6 Super Sherpa
- 2002 Kawasaki KLE500
- 2002 Kawasaki KLR650
- 2002 Kawasaki KLX300R
- 2002 Kawasaki KX125
- 2002 Kawasaki KX250

