2002 Suzuki GSF 600 S Bandit gallery
2002 Suzuki GSF 600 S Bandit
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.6 x 48.7 mm (2.5 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 208.0 kg (458.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Moto Guzzi California Special Sport
- 2002 Moto Guzzi California Stone
- 2002 Moto Guzzi California Stone Metal
- 2002 Moto Guzzi Nevada 750
- 2002 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2002 Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni
- 2002 Moto Guzzi V11 Sport Naked
- 2002 MV Agusta F4 Brutale S
- 2002 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2002 MV Agusta F4 S
- 2002 MV Agusta F4 S I+I
- 2002 MV Agusta F4 Senna
- 2002 MV Agusta F4 SPR
- 2002 Sachs Beast 1000 (prototype)
- 2002 Sachs Roadster 125 V2
- 2002 Sachs Roadster 650
- 2002 Sachs Roadster 800
- 2002 Sachs XTC 125
- 2002 Sherco 0.5
- 2002 Sherco 1.25

