2002 Ducati ST4 gallery
2002 Ducati ST4
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55.89 cubic inches) | Power: | 105 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 66.0 mm (3.7 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda VF750C Magna
- 2002 Honda VFR800FI Interceptor
- 2002 Honda Vigor 650
- 2002 Honda VT 750DC Black Widow
- 2002 Honda VT1100C Shadow Spirit
- 2002 Honda VT1100C2 Shadow Sabre
- 2002 Honda VT1100C3 Shadow Aero
- 2002 Honda VT600C Shadow VLX
- 2002 Honda VT600CD Shadow VLX Deluxe
- 2002 Honda VT750C2 Shadow
- 2002 Honda VT750CD Shadow A.C.E. Deluxe
- 2002 Honda VT750DC Shadow Spirit
- 2002 Honda VTR1000F Firestorm / Super Hawk
- 2002 Honda VTR250
- 2002 Honda VTX1800C
- 2002 Honda VTX1800R
- 2002 Honda VTX1800S
- 2002 Honda X-Eleven
- 2002 Honda XL1000V Varadero
- 2002 Honda XL650V Transalp

