2002 Honda SH 150 gallery
2002 Honda SH 150
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 153.00 ccm (9.34 cubic inches) | Power: | 15,9 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 58.0 x 57.8 mm (2.3 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Compression: | 11.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 123.1 kg (271.4 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,335 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 50P |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 60P |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.30 litres (2.19 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
- 2002 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2002 Harley-Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger
- 2002 Harley-Davidson XLH Sportster 883
- 2002 Honda @150
- 2002 Honda Ape 50
- 2002 Honda CB125T
- 2002 Honda CB1300 Super Four
- 2002 Honda CB250 Nighthawk
- 2002 Honda CB400 Super Four
- 2002 Honda CB400SS
- 2002 Honda CB500
- 2002 Honda CB500S
- 2002 Honda CB600F Hornet
- 2002 Honda CB600S Hornet-S
- 2002 Honda CB750 Nighthawk
- 2002 Honda CB900F / 919
- 2002 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2002 Honda CBR600F
- 2002 Honda CBR600F Sport

