2002 Kawasaki VN1500 Mean Streak gallery
2002 Kawasaki VN1500 Mean Streak
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1470.00 ccm (89.70 cubic inches) | Power: | 72 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 90.0 mm (4.0 x 3.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 289.0 kg (637.1 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,705 mm (67.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R17 M/C 62H |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-R17 M/C 72H |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Yamaha FZS 600 Fazer
- 2002 Yamaha PW50
- 2002 Yamaha PW80
- 2002 Yamaha RZ 50
- 2002 Yamaha Serow 225 WE
- 2002 Yamaha SR400
- 2002 Yamaha TDM 900
- 2002 Yamaha TDR 125
- 2002 Yamaha TMax 500
- 2002 Yamaha TT 600 R
- 2002 Yamaha TT-R 125
- 2002 Yamaha TT-R 125 LW
- 2002 Yamaha TT-R 225
- 2002 Yamaha TT-R 90
- 2002 Yamaha TW 125
- 2002 Yamaha TW200
- 2002 Yamaha TZ 125
- 2002 Yamaha TZ 250
- 2002 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2002 Yamaha WR250F

