2002 Suzuki SV 400 S gallery
2002 Suzuki SV 400 S
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | 53 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.0 kg (368.2 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,415 mm (55.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 55W |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 69W |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Yamaha RZ 50
- 2002 Yamaha Serow 225 WE
- 2002 Yamaha SR400
- 2002 Yamaha TDM 900
- 2002 Yamaha TDR 125
- 2002 Yamaha TMax 500
- 2002 Yamaha TT 600 R
- 2002 Yamaha TT-R 125
- 2002 Yamaha TT-R 125 LW
- 2002 Yamaha TT-R 225
- 2002 Yamaha TT-R 90
- 2002 Yamaha TW 125
- 2002 Yamaha TW200
- 2002 Yamaha TZ 125
- 2002 Yamaha TZ 250
- 2002 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2002 Yamaha WR250F
- 2002 Yamaha WR426 F
- 2002 Yamaha XJ 600 N
- 2002 Yamaha XJ 600 S Diversion

