2002 Ducati ST2 gallery
2002 Ducati ST2
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 916.00 ccm (55.89 cubic inches) | Power: | 83 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 68.0 mm (3.7 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda Ape 50
- 2002 Honda CB125T
- 2002 Honda CB1300 Super Four
- 2002 Honda CB250 Nighthawk
- 2002 Honda CB400 Super Four
- 2002 Honda CB400SS
- 2002 Honda CB500
- 2002 Honda CB500S
- 2002 Honda CB600F Hornet
- 2002 Honda CB600S Hornet-S
- 2002 Honda CB750 Nighthawk
- 2002 Honda CB900F / 919
- 2002 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2002 Honda CBR600F
- 2002 Honda CBR600F Sport
- 2002 Honda CBR954RR
- 2002 Honda CD125T Benly
- 2002 Honda CD50 Benly
- 2002 Honda CL400
- 2002 Honda CLR CityFly

