2009 KTM 250 SX-F gallery
2009 KTM 250 SX-F
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.60 ccm (15.17 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.0 x 54.8 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Gilera VC 150 Strada
- 2009 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2009 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2009 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2009 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2009 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2009 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2009 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2009 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2009 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2009 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2009 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FXCW Softail Rocker
- 2009 Harley-Davidson FXCWC Rocker C
- 2009 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2009 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom

