2002 Ducati Monster 900 i.e. Dark gallery
2002 Ducati Monster 900 i.e. Dark
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (55.16 cubic inches) | Power: | 78 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 68.0 mm (3.6 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda XRV750 Africa Twin
- 2002 Honda Zoomer
- 2002 Husaberg FC 470/6
- 2002 Husaberg FC 470 E
- 2002 Husaberg FC 550/4
- 2002 Husaberg FE 400 E
- 2002 Husaberg FE 501 E
- 2002 Husaberg FE 650 E
- 2002 Husaberg FS 400 C
- 2002 Husaberg FS 400 E
- 2002 Husaberg FS 650 C
- 2002 Husaberg FS 650 E
- 2002 Husaberg FX 470 E
- 2002 Husaberg FX 650 E
- 2002 Husqvarna CR 125
- 2002 Husqvarna CR 250
- 2002 Husqvarna Husky Boy
- 2002 Husqvarna Husky Boy J
- 2002 Husqvarna Husky Boy S
- 2002 Husqvarna SM 125 S

