2002 Suzuki VL 800 Intruder Volusia gallery
2002 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 239.0 kg (526.9 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,655 mm (65.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda CL400
- 2002 Honda CLR CityFly
- 2002 Honda CR125
- 2002 Honda CR125R
- 2002 Honda CR250R
- 2002 Honda CR500E
- 2002 Honda CR80R
- 2002 Honda CR80RB Expert
- 2002 Honda CRF450R
- 2002 Honda F6C Valkyrie / GL 1500 CD
- 2002 Honda Foresight 250
- 2002 Honda FTR
- 2002 Honda GL1800 Gold Wing
- 2002 Honda Gorilla 50
- 2002 Honda Hornet 250
- 2002 Honda Jazz 250
- 2002 Honda Jazz 250 ES-ABS
- 2002 Honda Magna 250
- 2002 Honda Magna 50
- 2002 Honda Monkey 50

