2002 Suzuki VS 1400 GLP Intruder gallery
2002 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1360.00 ccm (82.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 98.0 mm (3.7 x 3.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 245.0 kg (540.1 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,620 mm (63.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-19 62H |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 M/C 77H |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Moto Guzzi California EV 80
- 2002 Moto Guzzi California EV Touring
- 2002 Moto Guzzi California Special Sport
- 2002 Moto Guzzi California Stone
- 2002 Moto Guzzi California Stone Metal
- 2002 Moto Guzzi Nevada 750
- 2002 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2002 Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni
- 2002 Moto Guzzi V11 Sport Naked
- 2002 MV Agusta F4 Brutale S
- 2002 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2002 MV Agusta F4 S
- 2002 MV Agusta F4 S I+I
- 2002 MV Agusta F4 Senna
- 2002 MV Agusta F4 SPR
- 2002 Sachs Beast 1000 (prototype)
- 2002 Sachs Roadster 125 V2
- 2002 Sachs Roadster 650
- 2002 Sachs Roadster 800
- 2002 Sachs XTC 125

