2002 Honda VTX1800S gallery
2002 Honda VTX1800S
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1795.00 ccm (109.53 cubic inches) | Power: | 107 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 112.0 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 335.2 kg (739.0 pounds) |
| Seat height: | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.10 litres (6.37 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Evolution
-
Harley-Davidson 477/650
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Evolution De Luxe
Other motorcycles in 2002
- 2002 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2002 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2002 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2002 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport
- 2002 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2002 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2002 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2002 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2002 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2002 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2002 Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
- 2002 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2002 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
- 2002 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2002 Harley-Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger
- 2002 Harley-Davidson XLH Sportster 883
- 2002 Honda @150
- 2002 Honda Ape 50
- 2002 Honda CB125T
- 2002 Honda CB1300 Super Four

