2002 Honda CR80RB Expert gallery
2002 Honda CR80RB Expert
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 83.00 ccm (5.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 47.0 x 47.8 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 65.0 kg (143.3 pounds) |
| Seat height: | 876 mm (34.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,288 mm (50.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.80 litres (1.80 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Aprilia Pegaso 650 i.e.
- 2002 Aprilia RS 125
- 2002 Aprilia RS 250
- 2002 Aprilia RS 50
- 2002 Aprilia RST 1000 Futura
- 2002 Aprilia RSV Mille
- 2002 Aprilia RSV Mille R
- 2002 Aprilia RX 125
- 2002 Aprilia RX 50
- 2002 Aprilia SL 1000 Falco
- 2002 Bajaj Legend
- 2002 BMW C1 125
- 2002 BMW C1 200
- 2002 BMW F650GS
- 2002 BMW F650GS Dakar
- 2002 BMW K1200LT
- 2002 BMW K1200RS
- 2002 BMW R1100S
- 2002 BMW R1150GS
- 2002 BMW R1150R

