2002 Honda Varadero 125 gallery
2002 Honda Varadero 125
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 15 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 42.0 x 45.0 mm (1.7 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.8:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 149.0 kg (328.5 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 56P |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 65P |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.50 litres (4.62 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Kawasaki EN500
- 2002 Kawasaki ER-5
- 2002 Kawasaki GPZ500S
- 2002 Kawasaki KL250-G6 Super Sherpa
- 2002 Kawasaki KLE500
- 2002 Kawasaki KLR650
- 2002 Kawasaki KLX300R
- 2002 Kawasaki KX125
- 2002 Kawasaki KX250
- 2002 Kawasaki KX60
- 2002 Kawasaki KX65
- 2002 Kawasaki KX85
- 2002 Kawasaki KX85-II
- 2002 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2002 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2002 Kawasaki VN1500 Mean Streak
- 2002 Kawasaki VN800 Classic
- 2002 Kawasaki Vulcan VN750
- 2002 Kawasaki W650
- 2002 Kawasaki ZR-7

