2009 Saxon Sceptre gallery
2009 Saxon Sceptre
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.00 ccm (95.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 119.4 mm (3.7 x 4.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.1:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 283.5 kg (625.0 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,829 mm (72.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120-21 |
| Rear tyre dimensions: | 260-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is►
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2009 Suzuki Boulevard M90
- 2009 Suzuki Boulevard S40
- 2009 Suzuki Boulevard S50
- 2009 Suzuki Boulevard S83
- 2009 Suzuki Burgman 125
- 2009 Suzuki Burgman 200
- 2009 Suzuki Burgman 400
- 2009 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2009 Suzuki Burgman 650
- 2009 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2009 Suzuki Burgman 650AZ
- 2009 Suzuki DR 125 SM
- 2009 Suzuki DR 650 SE
- 2009 Suzuki DR-Z 400 S
- 2009 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2009 Suzuki DR-Z125
- 2009 Suzuki DR-Z125L
- 2009 Suzuki DR-Z70
- 2009 Suzuki DR200SE

