2011 Saxon Griffin gallery
2011 Saxon Griffin
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.00 ccm (95.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 297.0 kg (654.8 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,070 mm (81.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300-18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo 2/piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Custom colors |
News
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is►
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Genuine Scooter Buddy International
- 2011 Genuine Scooter Stella 150 4-stroke
- 2011 Giantco G-10 50
- 2011 Giantco g-Buddy
- 2011 Giantco Grand Venus 125
- 2011 Giantco Lambros R
- 2011 Giantco MPS
- 2011 Gilera Fuoco 500ie
- 2011 Gilera GP 800
- 2011 Gilera Nexus 300
- 2011 Gilera Runner 50 Black Soul
- 2011 Gilera Runner SP 50
- 2011 Gilera Runner ST 125
- 2011 Gilera Runner ST 200
- 2011 Gilera Stalker 50
- 2011 Govecs GO C 1.4
- 2011 Govecs GO S 1.2
- 2011 Govecs GO S 2.4
- 2011 GRC Moto Midimoto RR.04
- 2011 GRC Moto Minimoto X3.11

