2011 BMW K1300GT gallery
2011 BMW K1300GT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1293.00 ccm (78.90 cubic inches) | Power: | 158,24 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 64.3 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 255.0 kg (562.2 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,572 mm (61.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-Lock Brakes |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, beige, blue |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Hesketh Zero X
- 2011 Highland 1050cc Viking
- 2011 Highland 350cc Trail
- 2011 Highland 450cc Cross Country
- 2011 Highland 450cc MX
- 2011 Highland 450cc Supermoto
- 2011 Highland 507cc Cross Country
- 2011 Highland 507cc MX
- 2011 Highland 507cc Supermoto
- 2011 Highland 750cc Desert X
- 2011 Highland 750cc Street Tracker
- 2011 Highland 950cc Desert X
- 2011 Highland 950cc Street Tracker
- 2011 Highland 950cc Viking
- 2011 Honda Activa
- 2011 Honda ANF125i Innova
- 2011 Honda Ape 100
- 2011 Honda Ape 50
- 2011 Honda Aviator
- 2011 Honda CB Shine

