2011 BMW K1600GTL gallery
2011 BMW K1600GTL
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1649.00 ccm (100.62 cubic inches) | Power: | 158,24 |
| Engine type: | In-line six, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 67.5 mm (2.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 321.0 kg (707.7 pounds) |
| Seat height: | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,680 mm (66.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston. EVO brake system with the BMW Motorrad Integral ABS |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 26.50 litres (7.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, silver |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Yamaha Vox
- 2011 Yamaha Vox Deluxe
- 2011 Yamaha Worldcrosser
- 2011 Yamaha WR125R
- 2011 Yamaha WR125X
- 2011 Yamaha WR250F
- 2011 Yamaha WR250R
- 2011 Yamaha WR250X
- 2011 Yamaha WR450 F
- 2011 Yamaha X-City 125
- 2011 Yamaha X-City 250
- 2011 Yamaha X-Max 125
- 2011 Yamaha X-Max 125 ABS
- 2011 Yamaha X-Max 125 ABS Business
- 2011 Yamaha X-Max 125 Sport
- 2011 Yamaha X-Max 250
- 2011 Yamaha X-Max 250 ABS
- 2011 Yamaha X-Max 250 Sport Edition
- 2011 Yamaha XJ6
- 2011 Yamaha XJ6 ABS

