2011 BMW HP2 Sport gallery
2011 BMW HP2 Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 131,42 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Optional anti-lock braking |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/blue, white |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
CSR B09 50 suits better for the moped fans
2015-03-24 16:57:40
For fans of mopeds, the CSR B09 50 is one of the better quality bikes to buy. These scooters have been produced since the early 2000’s and are still in production today.
They are a great handling...
Read more...
-
Feel the classic spirit with CR&S VUN!
2015-03-24 16:51:28
The CR&S VUN is a great motorcycle for those riders who love the classic look and feel to a modern bike.
These bikes have been very popular, and the pricing for them starts at only $19,000. The...
Read more...
-
Rich color options for CPI Hussar
2015-03-24 16:46:41
For those fans of the sporty scooters, the CPI Hussar is one of the best choices. These scooters are made for any caliber of rider and offer not only a smooth, but fast ride for those bike enthusiasts.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sherco SM 4.5i-F Black Panther
- 2011 Sherco SM 5.1i-F Black Panther
- 2011 Sherco ST 0.8
- 2011 Sherco ST 1.25
- 2011 Sherco ST 2.5
- 2011 Sherco ST 2.9
- 2011 Sherco ST 3.2 F
- 2011 Sherco SU 0.5
- 2011 Sherco SU 0.5 Access
- 2011 Shineray XY125 11
- 2011 Shineray XY125 11A
- 2011 Shineray XY125GY
- 2011 Shineray XY125GY-6
- 2011 Shineray XY250 5
- 2011 Shineray XY250 5A
- 2011 Shineray XY250GY-2
- 2011 Sommer Diesel 462
- 2011 Sukida SK-125-6 Patriot
- 2011 Suzuki B-King
- 2011 Suzuki B-King ABS

