2011 BMW K1200LT gallery
2011 BMW K1200LT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1171.00 ccm (71.45 cubic inches) | Power: | 116 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 70.5 x 75.0 mm (2.8 x 3.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 353.5 kg (779.3 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,627 mm (64.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS, 4-piston fixed calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Four-piston fixed caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.00 litres (6.34 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Night Black |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Victory Cross Roads
- 2011 Victory Hammer
- 2011 Victory Hammer 8 Ball
- 2011 Victory Hammer S
- 2011 Victory Kingpin
- 2011 Victory Kingpin 8 Ball
- 2011 Victory Vegas
- 2011 Victory Vegas 8 Ball
- 2011 Victory Vegas Jackpot
- 2011 Victory Vision 8 Ball
- 2011 Victory Vision Tour
- 2011 Victory Zach Ness Vegas
- 2011 Viper Diamondback
- 2011 Vyrus 984 C3 2V
- 2011 Vyrus 985 C3 4V
- 2011 Wakan 100
- 2011 Xingyue XY 400
- 2011 Xingyue XY 400GY
- 2011 Xingyue XY 400GY-2
- 2011 Xingyue XY 400Y

