2011 GAS GAS TXT Boy 50cc gallery
2011 GAS GAS TXT Boy 50cc
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 2-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 42.0 kg (92.6 pounds) |
| Seat height: | 600 mm (23.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,005 mm (39.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-16 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-14 |
| Front brakes: | Single disc. 2 -piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red/black |
News
-
Fast Fast also known as GAS GAS Pampera 125
2015-03-27 21:48:28
The GAS GAS Pampera 125 was also known as “Fast Fast” in the early 2000’s. This bike became extremely popular in the motor cross and dirt bike riding world.
It is a great starter bike for those►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Tauris Blitz E-scooter
- 2011 Tauris Brio 50 4T
- 2011 Tauris Brisa 50 4T
- 2011 Tauris Capri 125 4T
- 2011 Tauris Capri 50 4T
- 2011 Tauris Corona 50 4T
- 2011 Tauris Cubana 125 4T
- 2011 Tauris Cubana 50 4T
- 2011 Tauris Fiera 125 4T
- 2011 Tauris Fiera 125 Xtreme 4T
- 2011 Tauris Fiera 50 2T
- 2011 Tauris Fiera 50 Xtreme 2T
- 2011 Tauris Fuego 50 2T
- 2011 Tauris Matador 125
- 2011 Tauris Mistral 50 2T
- 2011 Tauris Samba 50 2T Racing
- 2011 Tauris Strada 125 4T
- 2011 Tauris Strada 50 2T
- 2011 Terra Modena 198
- 2011 TGB 101S 50

