2011 Hyosung SB 50 ZR Sense gallery
2011 Hyosung SB 50 ZR Sense
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 4 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 41.0 x 37.4 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.8 kg (176.0 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,242 mm (48.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.69 litres (1.24 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, silver |
News
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful►
Read more...
-
Maico MD 250 WK: Old Bikes Never Go Old
2015-03-24 01:52:06
Maico MD 250 WK is built and designed to be a naked bike. Manufacturing of the bike had a long run in the industry from 1971 up until 1983. It is old-fashioned and even outdated, but collectors and...
Read more...
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end...
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki Concours14 ABS
- 2011 Kawasaki D-Tracker X
- 2011 Kawasaki D-Tracker125
- 2011 Kawasaki ER-4n
- 2011 Kawasaki ER-4n ABS
- 2011 Kawasaki ER-6f
- 2011 Kawasaki ER-6n
- 2011 Kawasaki Estrella
- 2011 Kawasaki KLR650
- 2011 Kawasaki KLX110
- 2011 Kawasaki KLX110L
- 2011 Kawasaki KLX125
- 2011 Kawasaki KLX140
- 2011 Kawasaki KLX140L
- 2011 Kawasaki KLX250
- 2011 Kawasaki KLX250S
- 2011 Kawasaki KLX250SF
- 2011 Kawasaki KX100
- 2011 Kawasaki KX250F
- 2011 Kawasaki KX450F

