2011 Kawasaki 1400 GTR gallery
2011 Kawasaki 1400 GTR
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82.50 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 84.0 x 61.0 mm (3.3 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 300.0 kg (661.4 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. semi-floating 310 mm petal discs Dual radial-mount, opposed 4-piston, 4-pad. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. 270 mm petal disc Opposed 2-piston. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Green/black, gray/black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Dafier Cub 125
- 2011 Dafier Cub 50
- 2011 Dafier Hub 110
- 2011 Dafier Hub 125
- 2011 Dafier STM 125
- 2011 Dafier STM 50
- 2011 Dafier Street 125
- 2011 Dafier TZX 125
- 2011 Dafra Apache150
- 2011 Dafra Citycom 300i
- 2011 Dafra Kansas 150
- 2011 Dafra Laser 150
- 2011 Dafra Smart 125
- 2011 Dafra Speed 150
- 2011 Dafra Super 100
- 2011 Dafra Super 50
- 2011 Dafra Zig
- 2011 Dam Tech Twin American 13c Delaware
- 2011 Dam Tech Twin American 13c Pennsylvania
- 2011 Demak Cougar

