2011 Daelim Roadwin 125 gallery
2011 Daelim Roadwin 125
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 132.0 kg (291.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.90 litres (3.94 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, white |
News
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 MZ Emmely EL2-Hybrid
- 2011 MZ Emmely EL3-Hybrid
- 2011 NCR 848
- 2011 NCR Leggera
- 2011 NCR M16
- 2011 NCR Macchia Nera Concept
- 2011 NCR Mike Hailwood TT
- 2011 NCR Millona One Shot
- 2011 NCR Millona R
- 2011 NCR Millona S
- 2011 NCR New Blue
- 2011 Neander Turbo Diesel
- 2011 Norton Commando 961 Cafe Racer
- 2011 Norton Commando 961 Sport
- 2011 Norton Commando 961SE
- 2011 Palmo T150
- 2011 Peraves E-Tracer
- 2011 PGO Big Max 50
- 2011 PGO eWave
- 2011 PGO G-Max 125

