2011 MV Agusta Brutale gallery
2011 MV Agusta Brutale
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 909.00 ccm (55.47 cubic inches) | Power: | 128,74 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 75.9 x 43.2 mm (3.0 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Grey |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 GreenTrans EMA98
- 2011 Harley-Davidson 883 Roadster
- 2011 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2011 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUSE6 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2011 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
- 2011 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHXSE2 CVO Street Glide
- 2011 Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike
- 2011 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2011 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2011 Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Lo
- 2011 Harley-Davidson FLSTFB Fat Boy Special
- 2011 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2011 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2011 Harley-Davidson FLSTSE CVO Softail Convertible
- 2011 Harley-Davidson FLTRU Road Glide Ultra

