2011 Hyosung SF 50 R Rally gallery
2011 Hyosung SF 50 R Rally
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 5 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 41.0 x 37.4 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 88.0 kg (194.0 pounds) |
| Seat height: | 754 mm (29.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,285 mm (50.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.73 litres (1.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black |
News
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful►
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Honda VT750CD Shadow A.C.E. Deluxe
-
Honda VTR1000F Firestorm / Super Hawk
-
Honda VT750DC Shadow Spirit
Other motorcycles in 2011
- 2011 Xmotos XTR 125
- 2011 Xmotos XTR 250W
- 2011 Xmotos XZ 250R
- 2011 Xmotos XZP 250W
- 2011 XOR XO2 125
- 2011 XOR XO2 50
- 2011 XOR XO2 50 Sport
- 2011 Yamaha Aerox R
- 2011 Yamaha Alba 110
- 2011 Yamaha Axis Treet
- 2011 Yamaha BWs
- 2011 Yamaha BWs 12 inch
- 2011 Yamaha BWs 125
- 2011 Yamaha BWs Naked
- 2011 Yamaha C3
- 2011 Yamaha CP250 Maxam
- 2011 Yamaha Crux R
- 2011 Yamaha Cygnus X
- 2011 Yamaha Cygnus X SR
- 2011 Yamaha DS11 Drag Star Eleven 1100

