2011 Derbi Boulevard 50 2T gallery
2011 Derbi Boulevard 50 2T
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 99.0 kg (218.3 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, black |
News
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Modenas X-Cite 130
- 2011 Moto Gima 125
- 2011 Moto Guzzi 1200 Sport 4V
- 2011 Moto Guzzi Bellagio
- 2011 Moto Guzzi Bellagio Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi Breva 1200
- 2011 Moto Guzzi Breva 1200 ABS
- 2011 Moto Guzzi California Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi California Classic
- 2011 Moto Guzzi California Vintage
- 2011 Moto Guzzi Griso 1200 8V
- 2011 Moto Guzzi Griso 1200 8V SE
- 2011 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2011 Moto Guzzi Nevada 750 Anniversario
- 2011 Moto Guzzi Nevada Aquila Nera
- 2011 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2011 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2011 Moto Guzzi Norge 1200 GT 8V
- 2011 Moto Guzzi Stelvio 1200 4V ABS
- 2011 Moto Guzzi Stelvio 1200 NTX 4V

