2011 Saxon Reaper gallery
2011 Saxon Reaper
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.00 ccm (95.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 116.8 mm (3.7 x 4.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.1:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 283.5 kg (625.0 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,727 mm (68.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 200-18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo 2- piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.35 litres (3.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Custom graphics and paint. |
News
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is►
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
-
A short look at the Kinetic 4S
2015-03-23 17:21:30
Those who look for a refined&stylish scooter should have one Kinetic 4S in the garage. The specialty of this scooter is the graphics that are painted on the body of the scooter. So it is because of the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 BMW K1600GT
- 2011 BMW K1600GTL
- 2011 BMW R1200GS
- 2011 BMW R1200GS Adventure
- 2011 BMW R1200R
- 2011 BMW R1200R Classic
- 2011 BMW R1200RT
- 2011 BMW S1000RR
- 2011 Boom Trikes Fighter X11
- 2011 Boom Trikes Fighter X12
- 2011 Boom Trikes Intruder 1800
- 2011 Boom Trikes Muscle Family
- 2011 Boom Trikes Muscle Low Rider
- 2011 Boom Trikes Mustang ST1
- 2011 Boom Trikes Shadow 750
- 2011 Boom Trikes Sportster
- 2011 Boom Trikes V1 Firebird
- 2011 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2011 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2011 Boss Hoss BHC-3 ZZ4

