2011 Honda Varadero 125 DX gallery
2011 Honda Varadero 125 DX
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 14,21 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 42.0 x 45.0 mm (1.7 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 153.0 kg (337.3 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.80 litres (4.44 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, white, red/white/green |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Blata Motard 125 BXM
- 2011 BMC Choppers Hooligan 541
- 2011 BMW Concept C
- 2011 BMW F650GS
- 2011 BMW F800GS
- 2011 BMW F800R
- 2011 BMW F800ST
- 2011 BMW G450X
- 2011 BMW G650GS
- 2011 BMW HP2 Megamoto
- 2011 BMW HP2 Sport
- 2011 BMW K1200LT
- 2011 BMW K1300GT
- 2011 BMW K1300R
- 2011 BMW K1300S
- 2011 BMW K1600GT
- 2011 BMW K1600GTL
- 2011 BMW R1200GS
- 2011 BMW R1200GS Adventure
- 2011 BMW R1200R

