2011 Xingyue XY250GY gallery
2011 Xingyue XY250GY
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.60-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 TVS Neo X3i
- 2011 TVS Rockz
- 2011 TVS Scooty Pep Plus
- 2011 TVS Scooty Streak
- 2011 TVS Scooty Teenz
- 2011 TVS Sport
- 2011 TVS Star City
- 2011 TVS Star LX
- 2011 TVS Victor GLX
- 2011 TVS Victor GX 100
- 2011 TVS XL HD
- 2011 TVS XL Super
- 2011 Ural Cross
- 2011 Ural Cross TWD
- 2011 Ural Gear Up 750
- 2011 Ural Patrol 750
- 2011 Ural Ranger
- 2011 Ural Retro 750
- 2011 Ural Retro Solo
- 2011 Ural Snow Leopard Limited Edition

