2011 Xingyue XY150 gallery
2011 Xingyue XY150
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Orange/gray |
News
-
Xingyue XY 250GY Dirt Bike shows the nature
2015-03-28 01:02:53
A custom bike is considered to be a bike that differs from standard models thanks to original changes and modifications.
As practice evidences, they often start from simple improvements in out appearance and could lead to complete►
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Bajaj Pulsar 220 F
- 2011 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2011 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2011 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2011 BamX BX150-DB Voyager
- 2011 BamX BX200-DB Outback
- 2011 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2011 BamX BX70-DB Trailstar
- 2011 Benelli 49X Quattro Nove X Off Road
- 2011 Benelli 49X Quattro Nove X On Road
- 2011 Benelli BX 449 Cross
- 2011 Benelli BX 505 Enduro
- 2011 Benelli Caffenero 125
- 2011 Benelli Caffenero 150
- 2011 Benelli Century Racer 1130
- 2011 Benelli Century Racer 899
- 2011 Benelli Macis 125
- 2011 Benelli Macis 150
- 2011 Benelli Pepe 4T
- 2011 Benelli Pepe 50

